Ľudská činnosť spôsobuje obrovské a v mnohých prípadoch aj nezvratné zmeny podnebia. Mnohé štúdie varujú pred čoraz extrémnejšími horúčavami, suchom a záplavami a pred alarmujúcim teplotným limitom. Vedci však tvrdia, že katastrofe sa dá vyhnúť, ak ľudstvo bude rýchlo konať. Existuje nádej, že podstatné zníženie emisií skleníkových plynov by mohlo stabilizovať rastúce teploty.
Generálny tajomník OSN António Guterres v nadväznosti na zistenia vedcov uviedol: „Ak spojíme sily teraz, môžeme odvrátiť klimatickú katastrofu. Ako však ukazujú aktuálne analýzy, nie je čas na zdržiavanie a ospravedlňovanie.“
Realistické zhodnotenie budúcnosti našej planéty predložila skupina celosvetovo uznávaných vedcov pôsobiacich v rámci Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy (IPCC). Ich analýza je prvým veľkým vedeckým prehľadom o klimatických zmenách od roku 2013 a jednoznačne potvrdzuje, že ľudský faktor má nespochybniteľný vplyv na globálne otepľovanie. Táto správa prichádza necelé 3 mesiace pred kľúčovým klimatickým samitom v Glasgowe známym ako COP26.
Podľa jedného z autorov tejto vedeckej štúdie – profesora Eda Hawkinsa z University of Reading vo Veľkej Británii, sa súčasná klimatická situácia nedá spochybniť: „Je to konštatovanie faktu, nemôžeme si byť viac istí; je jednoznačné a nespochybniteľné, že ľudia planétu otepľujú.“
Autori tvrdia, že od roku 1970 globálne povrchové teploty stúpajú rýchlejšie než v akomkoľvek inom 50-ročnom období za posledných 2000 rokov. Dôsledkami tohto otepľovania sú mnohé extrémy počasia a klímy v každom regióne po celom svete. Či už sú to horúčavy, ktoré nedávno zažili na západe Severnej Ameriky, rozsiahle požiare, ktorým za posledné obdobie čelí Grécko, alebo záplavy, aké zažili v Nemecku a Číne, všetko sú to jasné dôkazy dlhoročného ľudského negatívneho vplyvu na životné prostredie.
Viac informácií nájdete na IPCC — Intergovernmental Panel on Climate Change
Text: Climate change: IPCC report is ‚code red for humanity‘ – BBC News foto: Úžasné obrázky zdarma – Pixabay